دهیاری روستای ینگجه سرولایت نیشابور
بر محمد وآل محمد صلوات .الّلهم صّلعلی محمد وآل محمد

 

رزمنده دیروز دفاع مقدس .استاد مهدوی راد(غلامی) در جمع رزمندگان اسلام

               

انجمن علمی علوم قرآن و حدیث qpardis.ir - مراسم نکوداشت قرآن پژوه برجسته استاد محمدعلی مهدوی راد

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، مراسم نکوداشت قرآن‌پژوه برجسته محمدعلی مهدوی‌راد با حضور علی شجاعی صائین مدیرعامل خانه کتاب، احمدفرامرز قراملکی رئیس گروه اخلاق دانشگاه تهران، حجت‌الاسلام رسول جعفریان عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، موسوی گرمارودی نویسنده، پژوهشگر و شاعر و اسماعیلی سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد برگزار شد. در پایان این مراسم از دو کتاب ارج‌نامه و جشن‌نامه مهدی‌راد رونمایی شد.

 

قراملکی در ابتدای این مراسم گفت: نکوداشت مهدوی‌راد نکوداشت دو عنصر مهم حرفه‌‌گرایی و اخلاقی‌بودن در پژوهش است و این دو عنصر می‌طلبد شخصیت مهدوی‌راد هرچه بیشتر تقدیر گردد.

به گفته قراملکی یکی از ویژگی‌های مشترک در عناصر پژوهشی مهدوی‌راد، احتیاط علمی اوست و این احتیاط علمی اعتدال او را به هم نریخته است. خصلت دیگر مهدوی‌راد این است که هیچ دانشجویی نمی‌تواند بگوید مهدوی‌راد به درخواست علمی من بی‌اعتنایی کرده است. 

رسول جعفریان در ادامه این مراسم اظهار داشت: یکی از کلماتی که مهدوی‌راد همیشه با آن زندگی می‌کند، کتاب است. شیوه مطالعه و رفتار او یکی از موارد نادر در ایران است. مهدی‌راد کتاب را صرفا یک ابزار نمی‌داند؛ بلکه آن را همانند آینه‌ای می‌پندارد که می‌تواند ابعاد زندگی را در آن ببیند و لذت ببرد. مهدوی‌راد یکی از بهترین کتابخانه‌های خصوصی را در قم دارد و امیدوارم این کتابخانه و مطالعات و پژوهش‌هایی که در این راستا شکل می‌گیرد، پایدار بماند و اساسی برای کتابخانه‌های بزرگ‌تر باشد.

موسوی گرماوردی مترجم، پژوهشگر و شاعر در نکوداشت این پژوهشگر قرآنی شعری را که چند سال پیش برای شیخ مفید سروده بود، قرائت کرد.

خانم دکتر فرهمندپور از شاگردان مهدوی‌راد به مقام پدر پرداخت و گفت: در روایات چند پدر داریم؛ پدری که تو را به وجود آورد، پدر همسرت و استاد و معلمت. وی سپس به هویت‌بخشی پدر به فرزند پرداخت و گفت: وجود و هویت هر انسانی از پدر است و پدر همسر نیز وجود و هویت کسی است که وجود انسان با او ارتقا پیدا میکند و استاد نیز هویت بخش آدمی است. دکتر فرهمند پور افزود: اگر معلم نبود من هم نبودم، منی که الان هستم نبودم و من افتخار می‌کنم که هویتم را از مهدوی‌راد گرفته‌ام. من 25 سال شاگرد مهدوی‌راد بوده‌ام و هویت شاگردی و هویت معلمیم را مدیون ایشان هستم.

حجت‌الاسلام عماد در ادامه این مراسم عنوان کرد: مهدوی‌راد در امتداد مسیر انبیاء الهی ایستاده است. او مرا به خاطر عشق به مطالعه و کتاب به یاد استاد حکیمی می‌اندازد. مهدی‌راد در مدیریت و راهبری دانش نقش ویژه‌ای را بر عهده داشته است و کتاب سال حوزه علمیه به وسیله حضور ایشان ارتقای زیادی پیدا کرده است. هنر مهدوی‌راد این است که علم را «راس کل خیر» تلقی کرده و طلب علم را فریضه و ابزار صعود در عالم معنوی می‌داند. امیدوار هستم از وجود توانمند عالمان فرهیخته‌ای چون او در همه قلمروهای علم به گونه‌ای بهره‌مندی کنیم تا هویت ایرانی اسلامی جای خود را در جامعه جهانی پیدا کند.

حجت‌الاسلام طارمی در ابتدای سخنان خود پیام جعفر سبحانی را قرائت کرد و پس از آن گفت: آشنایی رسمی من و مهدوی‌راد از سال 70 صورت گرفته است. مقوله احترام‌گذاری به مقام عالم گاهی از جانب روحانیون مورد غفلت واقع می شود اما این مورد در مهدوی‌راد دیده نشد و موجبات علاقمندی من به ایشان رقم خورد. مهدوی‌راد یک شخصیت حوزوی و دانشگاهی است؛ یعنی سنت تعلیمی حوزه را در ساحت دانشگاهی عرضه کرده و علوم حوزوی خود را به دانشگاهیان ارائه داده است. مهدوی‌راد علاقمند نیست که دکتر خطاب شود، ایشان مجتهد است و به اینکه یک حوزوی بوده افتخار می‌کند. شخصیت ایشان ما را به حوزه علاقمند کرده و اندیشه‌هایشان مفاهیم حوزوی را به خوبی به ما ارائه کرد.

اسماعیلی سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد که به نمایندگی از حسینی وزیر ارشاد در این مراسم حضور یافته بود، علاوه بر تقدیر از  شخصیت مهدوی‌راد گفت:‌ امروز جنگ نرم دشمن همه جا را تحت تاثیر قرار داده و  قشر جوان به سختی تهدید می‌شود. این جنگ از گستردگی زیادی برخوردار بوده و فضای مشخصی هم ندارد. دشمن از همه ابزارهایی که وجود دارد علیه ما استفاده می‌کند؛ اما بهترین دفاع ما در مقابل این جنگ، کتاب و کتابخانه است.

http://s1.picofile.com/file/7673453759/www_qpardis_ir_%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D9%85_%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA_%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF_%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF%D8%B9%D9%84%DB%8C_%D9%85%D9%87%D8%AF%D9%88%DB%8C_%D8%B1%D8%A7%D8%AF_image8_%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF_%D8%B9%D9%84%DB%8C_%D9%85%D9%87%D8%AF%D9%88%DB%8C_%D8%B1%D8%A7%D8%AF_.jpg

مهدوی‌راد در پایان سخنان حضار در مراسم نکوداشت با تشکر از تمامی مطالبی که در راستای تکریم این چهره‌ قرآنی عنوان شد، بیان کرد من از تواضع‌های متکبرانه به دور هستم؛ این جلسه تکریم علم و پژوهش و اندیشه است. افراد مصداق این جلسه را اشتباه گرفته‌اند، مصداق من نیستم، من استادانی داشته‌ام که نهایت لطف و بزرگواری را در حق من تمام کردند و افتخار می کنم که طلبه هستم و از قرآن یاد گرفته‌ام که سایه‌سار نخل تنومند ثقلین باشم.

انجمن علمی علوم قرآن و حدیث qpardis.ir - مراسم نکوداشت قرآن پژوه برجسته استاد محمدعلی مهدوی راد

 

انجمن علمی علوم قرآن و حدیث qpardis.ir - مراسم نکوداشت قرآن پژوه برجسته استاد محمدعلی مهدوی راد - رونمایی از جشن نامه استاد محمدعلی مهدوی راد به کوشش رسول جعفریان

انجمن علمی علوم قرآن و حدیث qpardis.ir - مراسم نکوداشت قرآن پژوه برجسته استاد محمدعلی مهدوی راد

انجمن علمی علوم قرآن و حدیث qpardis.ir - مراسم نکوداشت قرآن پژوه برجسته استاد محمدعلی مهدوی راد

آری بسی افتخاری برای سرولایت (ارغیان)  وافتخاری برای ینگجه دیار سرداران شهید وقهرمانان دفاع مقدس. وافتخاری برای نیشابور که رزمنده دیروز دردفاع مقدسی ورزمنده امروز در جنگ نرم با دشمنان اسلام.

برچسب ها: مراسم نکوداشت قرآن پژوه برجسته محمدعلی مهدوی‌راد(رزمنده وپیشکسوت دفاع مقدس وفرمانده امروز جنگ نرم)،
نوشته شده در تاریخ شنبه 12 اسفند 1391 توسط علی صفری .برمحمد وآل محمد صلوات بفرست .الّلهم صّلعلی محمد وآل محمدوعجل فرجهم

هوالباقی


با نهایت تاسف و تالم فراوان درگذشت بزرگ خاندان شوشتری

مرحوم حجت اسلام و المسلین حاج نصرت الله شوشتری  را به اطلاع کلیه دوستان

و همشهریان بزرگوار می رساند ، ما نیز به  نوبه  خود  درگذشت ان مرحوم را به خاندان

شوشتری و اماموردی و سایر بازماندگان تسلیت عرض  نموده و برای ان مرحوم علو درجات

را از خداوند بزرگ خواهانیم.

خداوند جمیع رفتگان را مورد رحمت نماید.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 2 اسفند 1391 توسط علی صفری .برمحمد وآل محمد صلوات بفرست .الّلهم صّلعلی محمد وآل محمدوعجل فرجهم