تبلیغات
دهیاری روستای ینگجه سرولایت نیشابور - اسفند یاسپند یا یوزرلگ
دهیاری روستای ینگجه سرولایت نیشابور
بر محمد وآل محمد صلوات .الّلهم صّلعلی محمد وآل محمد

اسفند

▪ نام علمی (Peganum harmala)

▪ تیره : Zygophyllaceae

▪ نام انگلیسی : Harmala, African rue

▪ نام فارسی : اسپند، اسفند

● مشخصات ظاهری

اسپند گیاهی است چند ساله دارای ارتفاعی بطول حدوداً ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر است. ظاهر آن بوته مانند، دارای برگ های سبز با تقسیمات باریک و دراز و نامنظم است. گل های آن درشت و دارای کاسبرگ نازک و گلبرگ بزرگ به رنگ سفید مایل به سبز، میوه آن پوشینه و حاوی دانه های متعدد به رنگ سیاه است.

● ترکیبات شیمیایی

ازنظر ترکیب شیمیائی در ریشه و دانه اسفند چهارالکالوئید هارمینHarmine، هارمالین Harmaline، هارمالول Harmalol و پگانین Peganineوجود دارد. اکثر این آلکالوئیدها خاصیت کند کننده ضربان قلب را دارند و در مورد کپک ها، باکتری ها و انگل های روده کشنده می باشند.

● تاریخچه و مصارف سنتی گیاه

قدیم الایام اسفند در خاورمیانه به عنوان نشاط آور مصرف می شده است. دیوسکورید پزشک یونانی (۴۰- ۹۰ میلادی) و(Galen (۱۳۱- ۲۰۰ و همتای آنها ابوعلی سینا (۹۸۰- ۱۳۰۷) اسفند را به عنوان دفع کننده انگل ها و تسریع کننده جریان عادت ماهیانه تجویز کرده اند.

● خواص دارویی

در طب سنتی از عصاره های گیاهی اسپند جهت افزایش ترشح شیر، دفع ترشح شیر، دفع کرم های روده، درمان روماتیسم، افزایش قدرت جنسی و نیز به عنوان یک مسکن جهت رفع درد معده بکار می رفت.

در تحقیقات آزمایشگاهی که از عصاره اسپند جهت از بین بردن میکروب ها استفاده شده است. نتایج جالب توجهی بدست آمده است. عصاره های حاصل از کالوس خواص ضد میکروبی در برابر میکروب هایی نظیر استافیلوکوکوس اورئوس، اشریشیا کولی و کاندیداآلبیکانس را نشان داده است. برای تولید کالوس از جدا کشت های اسپند معمولاً یک محیط پایه MS که حاوی هورمون KIN، باشد کافی است، اما همراه کردن یک هورمون اکسینی نظیر ۴-D و ۲ و NAA با هورمون KIN باعث افزایش تولید کالوس می گردد. تاکنون هیچ تحقیقی بروی سیستم باززایی نوساقه و ریشه در گیاه اسپند صورت نگرفته است.

دراین تحقیق بمنظور باززایی گیاه اسپند جهت بررسی ارتباط بین مراحل مختلف تمایز و تولید آلکالوئیدها از جدا کشت های مختلف نهال اسپند و نیز محیط کشت حاوی هورمون BA,KIN و ویتامین تیامین تشخیص داده شد. علاوه بر آن از نظر وجود آلکالوئیدها، کالوس های تیره و آبدار نسبت به کالوس های سبز و سفاف بیشترین آلکالوئیدها را دارا بودند. همچنین نوساقه ها و کالوس مولد ریشه نیز دارای آلکالوئیدهای هارمالا بودند. در گویش برخی از مردم ایران به ویژه استان فارس به آن دونشت گویند.

منبع: نیاز
برچسب ها: اسفند یاسپند یا یوزرلگ،
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 16 اردیبهشت 1392 توسط علی صفری .برمحمد وآل محمد صلوات بفرست .الّلهم صّلعلی محمد وآل محمدوعجل فرجهم