تبلیغات
دهیاری روستای ینگجه سرولایت نیشابور - جلوگیری از گسترش علفهای هرز با رعایت اصول تناوبی زراعت
دهیاری روستای ینگجه سرولایت نیشابور
بر محمد وآل محمد صلوات .الّلهم صّلعلی محمد وآل محمد

کاشت یک گیاه در یک قطعه زمین برای چندین سال متوالی به علفهای هرز خاصی که با شرایط رشد وکاشت محصول سازگاری دارند امکان رشد و نمو و فعالیت می دهد.
چنانکه مشکل علفهای هرز بهاره - مثل پیچک وحشی در جمین وجود داشته باشد، می توان با زیر کشت بردن زمین در پائیز، علفهای هرز را در بهار و تابستان مهار کرد و یا در صورتی که علفهای هرز پائیز، مثل یولاف وحشی مزاحمت ایجاد کرده باشند ؛ می توان زمین را زیر کشت بهاره برد و علفهای هرز را در پائیز و زمستان مهار کرد . برای نجات مزرعه از علفهای هرز، زمین را یک یا چند دوره زراعی نکاشت (آیش) میگذارند.
از تناوب زراعی نیز می توان برای دفع علفهای هرز استفاده کرد. بدین نحو که با کاشت گیاهان وجینی یا گیاهان پوششی با رشد رویشی زیاد و قدرت رقابت شدید با علفهای هرز، می توان انها را مهار کرد.
وجود گیاهان نظیر چغندر وسیب زمینی، سویا، پنبه و.... که به گیاهان وجینی یا تمیز کننده معروف اند. به از بین بردن علفهای هرز کمک شایانی میکند.

- ترتیکاله، محصولی امید بخش

« ترتیکاله » گیاهی زراعی متعلق به غلات و با داشتن ظرفیت بالای تولید و تغذیه در تأمین بخشی از نیاز علوفه کشور نقش مهمی ایفا کند. با توجه به اینکه کشت پائیزه جو در مناطق مرتفع کوهستانی و بسیار سردسیر به علت سرمای شدید با مشکل مواجه می شود، تریتیکاله را - به علت برخورداری از ظرفیت بالای تحمل به سرما و سازگاری به شرایط سخت می توان محصولی جایگزین نامید.
این نتایج، با مطالعه 25 گونه مختلف ترتیکاله به همراه گندم نان به عنوان شاهد، در مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور به دست اورد.

- قوانین و مقررات

·بیمه تولید بر اساس میانگین منطقه

قرارداد بیمه گروهی امریکا ؛ طرح بیمه تولید گروهی براساس میانگین تولید، قراردادی است که در ان از میانگین تولید منطقه به عنوان مبنای محاسبه غرامتهای اتی استفاده می شود.

منبع:
برچسب ها: جلوگیری از گسترش علفهای هرز با رعایت اصول تناوبی زراعت،
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 15 اردیبهشت 1392 توسط علی صفری .برمحمد وآل محمد صلوات بفرست .الّلهم صّلعلی محمد وآل محمدوعجل فرجهم