دهیاری روستای ینگجه سرولایت نیشابور
بر محمد وآل محمد صلوات .الّلهم صّلعلی محمد وآل محمد

روستای ینگجه چون در منطقه کوهستانی قرار دارد دارای چشمه های بسیاری نیز می باشد، معروفترین آنها عبارتند از:

 

1- چشمه(چهار تخته1).2-  چشمه (یوزو قوطنو).3-  چشمه (آقانن چشمسه.(4- چشمه (شورچشمه.(5- چشمه(حاج قنبر(.6- چشمه ...(چشمه كربلایی عباس(.7-  چشمه (یوخاركوه چشمه.(8-  چشمه (چشمه ملا عبدالله(.9-  چشمه (قارا كریز(.10-  چشمه(سولان كریز(.11-  چشمه(قارقا دره(.  12-  چشمه(كی وقف(.13-  چشمه(خونوكال(.

14- چشمه سارهای خدر شاه و چندین چشمه سار فصلی و جذاب و دیدنی دیگر ...

مشخصات سد روستای ینگجه که در دوران تصدی نمایندگی مجلس شورای اسلامی حجت السلام و المسلمین حاج شیخ علی شوشتری که از ایثارگران دفاع مقدس نیشابور و ینگجه می باشد. با پیگیری های شبانه روزی ایشان و دیگر عزیزان مسئول احداث شد و بشرح ذیل می باشد.

 


 نام سد

قوری چای خراسان

نام سازمان

خراسان

سال شروع ساخت

1369

نوع سد

خاكی با هسته رسی

محل سد - استان

خراسان رضوی

سال شروع بهره برداری

1372

نام حوضه آبریز اصلی

مركزی

نزدیكترین شهر و فاصله از آن به كیلومتر

نیشابور

نام رودخانه

ینگجه

نام حوضه آبریز فرعی

كال شور

ارتفاع از پی - متر

19

ارتفاع از كف - متر

17

عرض در تاج - متر

2

طول تاج - متر

210

سطح زیر كشت - هكتار

---

MCM - حجم آب قابل تنظیم سالیانه

3

ظرفیت نیروگاه - مگاوات

---

MCM - حجم كل

3

نوع سرریز

آزاد

MCM - حجم مفید

3

سدی به قدمت بخت النصر

درروستای ینگجه سدی وجود دارد که معروف است از زمان بخت النصر باقی مانده است. چند ماه قبل هم که بیل مکانیکی می خواست انرا بردارد نتوانست چون از جنس ملات ساروج است. مردم معتقدند که ارتباطی بین جایی که معروف به اسوکترن است با این سد وجود دارد.

قلعه‌ی دمیر خان سرولایت نیشابور (روستای ینگجه(

این قلعه به فاصله 3 كیلومتری شمال شرق روستای ینگجه در كنار جاده ای آسفالته ینگجه به خواجه آباد وعبدالله گیو در مجاورت راه مال روی روستای بشکن در بالای تپه قرار دارد. اتاق های متعدد داشته  و ظاهرا درب اصلی آن درسمت غربی بوده است. احتمالا این قلعه از دوره ی تیموری به بعد مسكونی بوده است . مصالح به کار رفته در معماری آن از سنگ با ملات و ساروج می باشد. که به علت عوامل جوی و عدم توجه میراث فرهتگی  آسیب های فراوانی دیده است. در اطراف آن آب انبارهای فراوانی به سبک معماری تیموری دیده می شود . درحال حاضر دیوارهای سنگی وگلی و ساروج آن تخریب شده و فقط آثاری از آن بجا مانده كه توجه مسئولین را می طلبد.

درجنوب غربی ارتفاع قایه آسیاب وآبشار قدیم وجود چاه سنگی آسیاب تراشیده شده ،حكایت از سخت كوشی اهالی زحمت كش این دیار دارد که در زمان قدیم بیش از 11 آسیاب در مسیر رودخانه وجود داشته که محل مراجعه مردم منطقه بوده.هر سال در ایام باستانی نوروز اهالی روستاهای اطراف و اهالی ساكن در شهرها و روستاهای دور و نزدیك دور هم جمع می شوند و تفریحات خود را با آرامش وصمیمیت درمحل بسیار زیبای سد ینگجه می گذرانند. چند سالی است توسط جوانان و پیشكسوتان ورزش كشتی، مسابقات كشتی چوخه دراین محل برگزار می گردد. روستای توریستی ینگجه در روز 13 نوروز جمعیت زیادی را پذیرا می باشد . وجود نزدیگ به30 شهیددفاع مقدس و تعدادی جانباز و آزاده و ایثارگر و بسیجی در این دیار  طراوت معنوی خاصی به روستا بخشیده است  و روستا را در بین روستاهای همجوار نمونه كرده است فاصله روستای ینگجه تا شهرستان نیشابور100كیلومتر و تا شهرستان قوچان 85 كیلومتر و تا مشهدمقدس 185کیلومتراست.جاده دسترسی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ترمیم وآسفالت بوده و در حال حاضر جاده اسفراین به مشهد مقدس که از بالای روستا احداث شده دسترسی به روستا را راحت می نماید. به برکت انقلاب اسلامی روستا ینگجه داری آب لوله كشی و برق سراسری و مركزتلفن 256 شماره ای و داری پست بانک و امکانات اینترنتی و سامانه پیامک  مستقل و بیش از 12 وبلاگ اختصاصی اینترنتی و ورزشگاه بدن سازی و میدان خاص کشتی چوخه، مرکز بهداشتی و... می با شد بازسازی و ساخت گلزار معطر شهدای ولایتمدار و قهرمانان دیار ماهرخ کوه و اجرای طرح هادی روستا و ساخت بناهای زیبا بر بلندای تپه ها و بازسازی مسکن اهالی نیز حال و هوای ینگجه را دلنشین نموده است.

به دلیل مهاجرت اهالی در حال حاضر بیش از 400 خانوار در مشهد مقدس و بیش از 150خانوار درشهرستان نیشابور، بیش از80 خانوار در شهرستان قوچان و بیش از50 خانوار در شهر تهران و بیش از150 خانوار در استان گلستان و مازندران و100 خانوار در شهرهای دیگر كشور سكونت دارند. و هیچگاه دیار همیشگی اشان ینگجه را فراموش نكرده و در مناسبت های مذهبی و عزاداری مخصوصا ایام عاشورا و تاسوعا و ایام عید نوروز و مراسم عروسی و... در هرجا كه سكونت داشته باشند خود را سهیم دانسته و در غم و شادی هم شریك می شوند.    
نوشته شده در تاریخ شنبه 27 اسفند 1390 توسط علی صفری .برمحمد وآل محمد صلوات بفرست .الّلهم صّلعلی محمد وآل محمدوعجل فرجهم